„Zdrowo jem, więcej wiem”

„Zdrowo jem, więcej wiem”

Już po raz dziesiąty wraz z rozpoczęciem roku szkolnego został uruchomiony projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

Od lat zwiększa się odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała. Potwierdzają to liczne badania i publikacje, między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2017 roku. Według niego, aż 22% dzieci w Polsce cierpi na nadwagę, otyłość lub niedowagę. W odpowiedzi na tak niepokojące dane stworzono ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Skierowany jest on do uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Edukacją należy objąć również osoby dorosłe, z których dzieci czerpią przykład. Działania kierowane są równolegle do nauczycieli oraz rodziców.

 

W ramach jesiennego etapu projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą realizowali następujące zadania:

– Lekcja: Smacznie –  zdrowo – kolorowo!

– Konkurs: Zagadki owocowo – warzywne

– Lekcja: Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem

– Konkurs: Order miłośnika sportu

– Forum zdrowia dla rodziców: Jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw?

Podczas tych wszystkich zadań uczniowie zdobywali nową wiedzę i dzielili się nią z całą szkołą. W trakcie realizacji pierwszej lekcji został wykonany plakat, przedstawiający wpływ witamin na organizm człowieka, oraz pięć grup kolorystycznych warzyw i owoców wraz z ich opisem i znaczeniem. Plakat został umieszczony na korytarzu szkolnym. Zagadki owocowo – warzywne zostały zebrane w Klasową Księgę Zagadek, która również trafiła na korytarz, aby inni uczniowie również mogli się z nimi zapoznać. W ten sposób powstał kącik projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Dodatkowo umieszczono plakat z informacjami dla rodziców. Między innymi z tekstem „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw? Dzięki temu inni rodzice również mogą zdobyć przydatną wiedzę. Aby trafić do jeszcze większej liczby odbiorców uczennice Nikola i Iza rozdawały ulotki promujące zdrowe odżywianie. Ulotki zostały również umieszczone w kąciku projektu.

 

Galeria z wydarzenia:


Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności szkoła-