#ŁączyNasPamięć- Nasza szkoła po raz kolejny włącza się w upamiętniającą powstanie akcję „Żonkile”

▶️19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi zamknięci w getcie podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
Nasza szkoła po raz kolejny włącza się w upamiętniającą powstanie akcję „Żonkile” na znak, że #ŁączyNasPamięć
▶️Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji. https://www.facebook.com/share/v/uX8o9sFvAqevKFWD/
Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności szkoła-