Któż nie lubi Ptasiego Mleczka?

Któż nie lubi Ptasiego Mleczka?
Wśród małych łakomczuchów chyba nikt nie podniesie ręki. Otóż, ja jak zwykle szukam zdrowszych alternatyw i tak też jest w tym przypadku. Przygotowałam dla Was przepis na zdrową wersję rozpływających się w ustach łakoci. Moje słodycze są bez dodanego cukru, obfitują w białko i wapń i pysznie smakują.

Można je zrobić w dowolnym wariancie smakowym. Ja przygotowałam truskawkowe.

Zanim podam przepis porównajmy skład sklepowych czekoladek VS naszej zdrowszej wersji

Sklepowe:
,,czekolada deserowa 28% (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, emulgatory: lecytyna sojowa i E 476, aromat), cukier, syrop glukozowy, masło, mleko zagęszczone słodzone, roztwór cukru inwertowanego, białko jaja w proszku, substancja żelująca (agar), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja konserwująca (E 202), aromat, naturalny aromat waniliowy, Czekolada deserowa: masa kakaowa minimum 47%.”

Nasze: galaretka owocowa, nasiona chia, mleko, twaróg, czekolada min 70% kakao

Widać różnicę, prawda? Nawet jeśli nasza galaretka zawiera cukier to jest go stanowczo mniej. Zauważcie, że w sklepowych łakociach mamy cukier po 4 postaciami : ,,cukier, syrop glukozowy, słodzone mleko, roztwór cukru inwertowanego”. Oprócz tego mamy stabilizatory, konserwanty i inne niepotrzebne składniki.
Czytajmy etykiety, bądźmy świadomi i eksperymentujmy w domu! Szukajmy szybki, zdrowych i smacznych rozwiązań : )

Czas na przepis na domowe ,,Ptasie Mleczko”!
Składniki na około 25 sztuk:
-1,5 opakowania galaretki o dowolnym smaku (jeśli nie używasz nasion chia – daj dwie)
-40g nasion chia (opcjonalnie) – są bardzo dobrym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych
-140g mleka
-250g twarogu półtłustego

Polewa: 50g czekolady + 5 łyżek mleka

Galaretki rozpuść w 1 szklance wrzącej wody. Odstaw do wystygnięcia. Nasiona chia zalej zimnym mlekiem, wymieszaj i odstaw na 15 minut do napęcznienia (możesz je pominąć, pamiętaj, aby dać więcej galaretki tj. 2 opakowania). Gdy galaretka wystygnie zmiksuj ją wraz z twarogiem na idealnie gładką masę. Zrób to za pomocą blendera. Nie powinno być serowych grudek, masa ma być gładziutka. Następnie dodaj napęczniałe nasiona chia i wymieszaj łyżką (ewentualnie pomiń).
Masę przelej do prostokątnego naczynia (najlepsze będzie sylikonowe) – u mnie ceramiczna foremka 20cm x 15cm i wstaw do lodówki do zastygnięcia.
Gdy masa stężeje przejedź nożem po brzegach, aby “odkleić” galaretkę i “wysyp” ją na deskę do krojenia. Ja najpierw odkroiłam pasek, aby dostać się do reszty i ją “podważyć”. Dobrze sprawdzi się też foremka z odpinanymi bokami. Pamiętaj, aby wysokość wylanej masy była mniej więcej około 2cm, bo potem takiej wysokości czekoladki uzyskasz. Pokrój masę serową na paski, a następnie na kawałki.Teraz zrób polewę : mleko zagotuj, zgaś ogień i wrzuć kostki czekolady – wymieszaj. Jeśli masz pędzelek kuchenny – pomaluj czekoladą kostki i wstaw do lodówki, aby czekolada zastygła. Gotowe!

* JEŚLI NIE MASZ NASION CHIA – POMIŃ JE. ZAMIAST 1,5 OPAKOWANIA GALARETKI ROZPUŚĆ 2 OPAKOWANIA W JEDNEJ SZKLANCE. WSZYSTKO POZA TYM JAK W PRZEPISIE ?

Dobrej zabawy!
Jagoda Smolińska
Dietetyk

Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności przedszkole-