Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców?

Tak jak i do jedzenia warzyw! Pozwólmy dzieciom ułożyć finezyjne kształty – kwiatuszki, motyle, drzewa, palmy i inne, które potem zachęcą wzrokowo do zjedzenia.

Edukujmy – mówmy o tym dlaczego warto jeść owoce. Wyjaśniajmy, że zawarte w nich witaminy wzmacniają organizm, dodają siły do nauki i zabawy, wzmacniając odporność chronią przed chorobami, a także wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci. Witaminy to taka armia obronna naszego organizmu, która wystawia tarcze, gdy nadchodzą wolne rodniki mające na celu niszczyć nasz organizm – przyspieszyć procesy starzenia się, uaktywnić komórki nowotworowe.

Dzieci lubią mieć argumenty! Często jedno zdanie: „Zjedz, bo to zdrowe” niestety nie wystarczy.

Ku inspiracji  – palma i motyl stworzone tylko z dwóch owoców – banana i kiwi!
Im więcej owoców, tym ciekawsze i bardziej kolorowe, kreatywne kształty.

Poniżej podaję cztery sposoby na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw i owoców:

1) Nadawaj potrawom tytuły, które mogą sprawić, że Twoja Pociecha bardziej zainteresuje się obiadem np. ,,Magiczny makaron Elzy”, ,,Specjalność z kuchni Barbie”, ,,Ulubiona Sałatka Ronaldinho” itp.

2) Pozwól dziecku gotować z Tobą! Dzieci często naśladują swoich rodziców – angażuj Dziecko w krojenie, mieszanie, dodawanie składników. Dzieci lubią mieć poczucie samodzielności! Jeśli przygotują coś własnoręcznie – prawdopodobnie chętniej skosztują.

3) Metoda 1 kęsa – Spróbuj wykorzystać metodę, w której zastrzeżesz swojemu dziecku, aby przed pytaniem o to, czy może odejść od stołu, wzięło kęs potrawy, którą ma na talerzu. To zwiększa szanse na to, że będzie zaskoczony smakiem i będzie chciał wziąć drugi kęs.

4) Zachęć dziecko do układania różnych figur/ postaci z owoców i warzyw, a potem wspólnie je zjedzcie.

Drodzy rodzice! Potrzeba kilkunastu ekspozycji, aby dziecko zaakceptowało nowy smak. Nie poddawajcie się! 😉

Dietetyk
Jagoda Smolińska

Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności przedszkole-