EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA-dietetyk

Wiecie, że dzisiaj jest EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA pod hasłem „Znajdź Czas na Śniadanie” ? 🙂
A Wy Drodzy Rodzice dbacie o to, aby cała Rodzina zjadła śniadanie, czyli podstawowy posiłek w ciągu dnia?
Powinniśmy zjadać dwa śniadania w ciągu dnia – pierwsze stanowiące 25% energii całodziennej i drugie pokrywające 10-15% dziennej ilości spożywanych kalorii.
Niestety zarówno pierwsze śniadanie jak i drugie są bardzo często pomijane.
Instytut Żywności i Żywienia Człowieka w Warszawie podaje, że badania dowodzą iż blisko 50% uczniów rezygnuje ze śniadania. Uczniowie, którzy nie jedzą śniadania, częściej narzekają na bóle głowy, złe samopoczucie, są rozdrażnieni, a czasami nawet agresywni.
Rodzice! Dbajcie o to, by Wasze dzieciaki i Wy sami zaczynali dzień od wartościowego posiłku, w którym powinno znaleźć się źródło węglowodanów złożonych (np. pieczywo razowe, płatki owsiane), źródło białka (np. produkty nabiałowe, jaja) i świeże warzywa dostarczające witamin.
Zawsze powtarzam, że tak jak samochód nie pojedzie bez paliwa, tak nasz organizm nie będzie prawidłowo i efektywnie pracował w ciągu dnia.
Możemy to odnieść zarówno do wykonywania czynności domowych, pracy jak i nauki.
Na zdjęciu propozycja śniadania – jajecznica na grzankach + świeże warzywa. Chrupiące, pyszne, wartościowe śniadanie dla całej rodziny.
A po 3-4 godzinach od śniadania zjedzmy mały, wartościowy posiłek np. owoce, sałatkę, jogurt z dodatkami lub kanapkę – w ramach drugiego śniadania. Z takim doładowaniem na starcie dla na pewno lepiej będziemy się czuć i efektywniej pracować.
Dietetyk
Jagoda Smolińska
Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności przedszkole-