14 MARCA DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

14 MARCA
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
” O miejsce słodkie, gdzie się urodziłem!
W tobie los zrządził pierwszy wątek życia:
Wyszedłem na świat, co zdarza użyłem,
A czas długiego wśród ludzi przebycia
To zdziałał, gdyby się można było odrodzić.
Lepiej by było z ciebie nie wychodzić”

14 marca to szczególna data w kalendarzu imprez Publicznej Szkoły Podstawowej im.I. Krasickiego w Dubiecku. W tym dniu czcimy kolejną rocznicę śmierci naszego rodaka – Wielkiego Polaka Ignacego Krasickiego. Zapisał się on w historii ogólnonarodowej, a przede wszystkim tej lokalnej.
Dla wszytkich mieszkańców, tych dużych i tych małych, Ignacy Krasicki był najwybitniejszym pisarzem doby oświecenia i z całą pewnością regionalistą związanym z ziemią przemyską, a szczególnie z Dubieckiem. Było ono równie żywo obecne w jego utworach, jak Litwa w dziełach twórcy „Pana Tadeusza”. Dlatego pamięć o nim jest wyrazem wielkiego szacunku dla jego życia i dokonań.
W tym roku Święto Patrona naszej szkoły obchodzimy trochę inaczej niż to bywało w latach poprzednich. Ciągle jeszcze żyjemy w czasach pandemii, która nie pozwala na spotkania całej społeczności szkolnej w jednym miejscu.
Z tej okazji uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę i krótki program artystyczny upamiętniający życie i twórczość Ignacego Krasickiego
Uczennice kl.VIIIa przybliżyły związki biograficzne i literackie Ignacego Krasickiego z rodzinną ziemią poety.
Uczniowie kl.IIa przygotowali inscenizację i recytację znanych i lubianych bajek. Były one i są utworami, dzięki którym poeta wytykał i ośmieszał wady ludzkie.
Uczniowie klasy Ib przygotowali barwne ilustracje tych niezwykłych utworów poety.
Ważną częścią tej uroczystości był polski taniec narodowy – polonez w wykonaniu uczniów klas trzecich.
Wszystkich zapraszamy do obejrzenia programu.

Pozostałe wpisy w kategorii: Aktualności szkoła-